Aynasız Fotoğraf Makinesi Nedir?

DSLR fotoğraf makinelerinde, ışık kullanılan lens aracılığıyla aynaya yansır ve aynadan vizöre (optik vizör) düşen görüntüye bakmak suretiyle fotoğraf çekebiliriz.

Adında da anlaşılabileceği gibi Aynasız fotoğraf makinelerinde “ayna” (optik vizör ve optik penta prizma) yoktur. Aynasız makinelerde, lens aracılılığı ile görüntüleme sensörü her zaman ışık alabilir. Sensöre düşen görüntü elektronik bir şekilde vizöre aktarılarak görüntünün ön izlemesini makinenin arkasındaki LCD ekrandan veya elektronik vizörden (EVF) görmenizi sağlar.

Konuyu biraz daha açacak olursak yukarıdaki çizimden de görebileceğiniz gibi; çoğunlukla DSLR’ler ve aynasız fotoğraf makineleri birbirlerine yapı itibari ile benzerler. Her ikisinin de çıkarılabilir bir lensi vardır ve her ikisinin de kameranın arkasında bir sensörü (imaj sensörü) vardır ve bu sensör her iki kamerada da aynı yerde bulunur.

Her iki kamerada deklanşör açıldığında , görüntü aynı şekilde pozlanır.

Bir DSLR’nin yukarı ve aşağı çevrilebilen bir ‘aynası’ vardır, böylece fotoğraf çekilmeden önce görüntü genellikle sensörün üzerinde bulunan bir analog vizörden görülebilir.

Aynasız fotoğraf makinelerinde analog vizör yoktur, sensöre düşen görüntü elektronik bir şekilde vizöre aktarılarak görüntünün arkada bulunan LCD ekrandan veya elektronik vizörden (EVF) görünmesini sağlar.

Aynasız Fotoğraf Makinelerinin Üstünlükleri

DSLR ve Aynasız fotoğraf makinelerinin teknik olarak birbirinden farklılıklarını öğrendikten sonra peki neden Aynasız fotoğraf makinesi almalıyım? sorusuna cevap vermek istiyorum.

1 – Görüntü Sabitleme

Titreyen eller ve ortamdaki bazı fiziksel unsurlardan kaynaklı çekilen bulanık fotoğraflar her zaman can sıkıcı olmuştur. Fotoğraf makinesi üreticileri görüntü sabitleme teknolojileri ile bu konuya çare olmaya çalışan bazı özellikler kullanmaktadır. Bunun yanında kullandığımız lensler içerisinde de görüntü sabitleme teknolojisinden faydalanılır hatta bu özelliğin kullanıldığı lensler diğer lenslere göre daha pahalıdır.
Yeni teknoloji Aynasız makineler görüntü sabitleme konusunu DSLR makinelerden daha öndedir. Olympus OM-D EM-10 Mark iii ve Sony A7R Mark II gibi aynasız kameralar, DSLR’lerde bulunmayan bir özellik olan 5 eksenli görüntü sabitleme sunar.

2 – Video çekim kalitesi

Çoğu DSLR video kaydederken ayna ile faz algılamayı doğru bir şekilde kullanamaz, bu nedenle daha yavaş, kontrast algılama ve odaklama yönteminin hatalı olduğu video çekim sorunları ile karşılaşır. Bazı SLR modellerinde bu tip sorunlar için sensöre faz algılama özelliği eklenmiştir.
Aynasız kameralar, HD görüntülerin dört katı değerine sahip 4K veya Ultra HD video çekebilme özelliğine sahiptir. Aynasız kameralar çoğu modelde üstün otomatik odaklama yöntemi ile video çekenler DSLR’e göre daha iyi sonuçları sağlar.

3 – Çekim Hızı

Her iki kamera teknolojisi de çok yüksek deklanşör hızlarında çekim yapabilir ve hızlı bir şekilde seri görüntü yakalayabilir. Üst düzey DSLR’ler hariç, aynasız fotoğraf makinelerinin bir avantajı vardır: Aynasız olma özelliği görüntü çekme hızını kolaylaştırır. Ayrıca elektronik bir deklanşör kullanma seçeneğine de sahiptir (sadece sensöre ışığı ne kadar süre düşeceğini ayarlar), bu da daha hızlı ve daha sessiz çekim yapabildikleri anlamına gelir.

4 – Boyut ve Ağırlık

DSLR kamera gövdeleri, hem ayna hem de prizmaya düzeneklerini sığdırmak zorunda oldukları için nispeten daha büyüktür. Aynasız kamera gövdesi, daha basit bir yapıya sahip olduğu için daha küçük ve daha hafiftir.

Aynasız fotoğraf makineleri yukarıda belirtmiş olduğum üstünlüklerin yanında bazı dezavantajlara da sahiptir.

Mesela fiziksel yapıları itibari ile küçük olduklarından dolayı üzerinde bulunan bataryaları da küçüktür. Bataryalarının küçük olmaları yanınızda daha fazla yedek batarya taşımanızı ya da tek bataryaya sahipseniz daha az fotoğraf çekmeniz demektir.

Lens ve Aksesuarlar konusunda da Aynasız fotoğraf makineleri DSLR fotoğraf makinelerine göre daha az çeşitlidir. Lens üreticileri Aynasız modellere daha az lens üretmektedir. Bazı modellerde lens çeviri aparatı ile bazı lensleri kullanabilmek mümkün olsa da DSLR’ler bu konuda daha fazla seçeneğe sahiptirler.

Umarım Aynasız fotoğraf makinesi konusunda sizlere istediğiniz bilgileri verebilmişimdir. Başka bir yazıda buluşmak üzere, hoşça kalın.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen adınızı buraya yazın