Sanal Sunucu üzerine CyberPanel Kurulumu ve Site Yayınlama

Son zamanlarda CyberPanel ile ilgili soru e-postaları ve mesajları alıyorum. Bu soruların en başında da Hangi paneli kurayım? sorusu ile CentOS Web Panel ile karşılaştırma yapan takipçilerimin CWP mi? CyberPanel mi? sorularından yola çıkarak CyberPanel kurulumunu anlatmayı uygun gördüm. Daha önce burada Centos Web Panel kurulumunu anlatmıştım. Şimdi de CyberPanel kurulumunu ve ayarlarını anlatacağım. CWP mi? CyberPanel mi? Kararı kendiniz verin.

Kuruluma geçmeden önce kurulum yapacağım sanal sunucu hakkında bazı teknik bilgiler vermek istiyorum. Tek çekirdek 2400 mhz işlemci, 4 GB Ram Bellek, 40 GB SSD disk üzerine Centos 7 64bit kurulu cloud sanal sunucu.

Kuruluma başlamadan önce bilinmesi gerekenler;

 • Dedicated sunucu veya çalışır durumda olan VPS veya VDS hizmetine sahip olmalısınız.
 • Sunucunuz üzerinde CyberPanelin daha stabil bir şekilde çalışabilmesi için CentOS 7 (Minimal versiyon) kurulu olması gerekmektedir.
 • CyberPanelin kurulabilmesi için; Minimum 1024 MB RAM veya üstü ram olması gerekir.

CyberPanel Kurulumu

1- Putty programı yardımı ile sunucumuza erişelim. Putty hakkında bilgi için lütfen daha önceki cwp kurulum yazıma bakın veya buraya tıklayın.

login as: yazan yere “root” yazıp enter’a basıyoruz ve ardından gelen password satırına şifremizi yazıp enter’e bastığımızda sunucu ile bağlantımızı kurmuş oluyoruz.2- CyberPanel kurulumu için gerekli paketlerin kurulumuna başlayalım. Satır komutuna;

yum -y install wget

yazalım ve enter tuşuna basalım.

İndirme yöneticimiz olan WGET‘in kurulumunu yaptık.

3- Sunucumuza yani serverimize en son güncellemeleri yüklemek için

yum -y update

yazalım ve enter tuşuna basalım. Eğer sunucuzda kurulu olan Centos sürümü güncel ise No “packages marked for update” uyarı mesajı ile karşılaşırsınız. Eğer Centos sürümü güncel değil ise güncellemeleri kurabilmek için sunucunuzun indirim hızına bağlı olarak burada biraz beklememiz gerekecek (5-10 dakika) bütün güncelleme paketleri indirilecek ve ardından otomatik olarak kurulmaya başlayacak. Sabırla bekleyin 😉

Complete! yazan satırı gördüğümüzde güncellemenin tamamlandığını anlıyoruz ve

reboot

yazarak enter tuşuna basıyoruz. Güncellemelerin aktif olabilmesi için sunucumuzu yeniden başlatıyoruz. Putty bağlantınız kopacak. Server açıldığında (birkaç dakika içerisinde) putty ile yeniden bağlantımızı yapıyoruz.

4- Sunucumuz yeniden açıldı ve putty ile yeniden bağlandık artık CyberPanel kurulumuna başlayabiliriz. İlk Komutumuz;

sh <(curl https://cyberpanel.net/install.sh || wget -O – https://cyberpanel.net/install.sh)

CyberPanel Installer ekranımıza geldi. CyberPanel yüklemek için 1 yazıp entere basıyoruz.

5- Ram ve Disk bilgilerimizi CyberPanel yükleme aracı tarafından kontrol edilip bize gösteriliyor.Ekranda görünen 1. seçeneği yani Install CyberPanel with OpenLiteSpeed seçeneğini seçmek için 1 yazıp entere basıyoruz. (OpenLiteSpeed ücretsiz versiyondur eğer siz Enterprise sürümüne yani lisanslı sürümüne sahipseniz 2. seçeneği seçmelisiniz.)

6- Karşımıza yönetici şifre seçim ekranı geliyor. Burada default admin şifresini seçiyoruz.

Default admin şifresi : 1234567 daha sonra yönetim panelinden istediğimiz şifreyi atayabileceğimiz için d yazıp entere basarak devam ediyoruz.

7- Karşımıza gelen bu ekranda CyberPanel yükleme aracı bizden bazı eklentilerin kurulup, kurulmaması ile ilgili izinler istiyor.Do you wish to Memcached extension and backend? sorusuna n yazıp entere basıyoruz. (memcached adı üstünde bir cache eklentisidir. Biz OpenLiteSpeed kullanmak istediğimiz için bu eklentiyi kurmuyoruz.)

Do you wish to Redis extension and backend? sorusuna y yazıp entere basıyoruz.

8- CyberPanel kurulumumuz başladı. Arkamıza yaslanıp ekranı takip edebilir ya da bitene kadar istediğinizi yapabilirsiniz. Ben ekranı takip etmenizi tavsiye ederim. Olası bir hata mesajını anlık olarak kaçırmamanızı isterim. (Geriye dönük olarak tüm satırları ekranı kapatmadığınız sürece görebilirsiniz.)

Kurulum sorunsuz bir şekilde bittiğinde aşağıdaki ekran ile karşılacaksınız.9- Ekran görüntüsünden de anlaşılabileceği gibi bizlere bazı bilgiler veriliyor. Buradaki en önemli bilgi yönetim sayfasının adresi, admin ve şifresi.

CyberPanel kurulumunu tamamlamak için son bir adım kaldı o da sistemin yeniden başlatılması. Sistemi yeniden başlatmak için y yazıp entere basıyoruz.

10- Bu adımdan sonra Putty ile işimiz bitiyor. https://serveradresiniz:8090 adresini herhangi bir web tarayıcısına yazarak devam ediyoruz.

Yazdık, girdik ne oldu? Hemen hatayı aldık 🙂 adresimiz https olduğu için bu hatayı aldık çünkü henüz yüklenmiş bir SSL sertifikamız yok. Chrome tarayıcısı için Gelişmiş bilgileri göster sekmesi altında sitesine ilerle (güvenli değil) yazan yere yıklayıp devam ediyoruz.

11- CyberPanel Web Hosting Control Panel V1.9 yönetici girişi ekranı karşımıza geliyor.


Kullanıcı adımız admin Default şifremizde 1234567 yazıyoruz. Dil seçeneğinden Turkish seçerek CyberPanel yönetim konsoluna erişiyoruz.

12- Türkçe CyberPanel Yönetim Konsolu karşımızda.

13-  İlk işimiz default olarak seçtiğimiz 1234567 şifresini değiştiriyoruz. Bunun için Cyber yazan yerdeki aşağı ok görseline tıklıyoruz.Buradan Profili düzenle butonuna tıklıyoruz ve bilgilerimizi değiştiriyoruz.

İsim, Soyisim, Eposta ve Şifre bilgilerini değiştirip ayarları kayıt ediyoruz.

14- Önemli ikinci önemli işimiz ise bir nameserver oluşturmak. Sol menüde DNS başlığı altında bulunan Nameserver Oluştur seçeneğini seçiyoruz.sırasıyla sunucu paneline bağlamak istediğiniz Domain Adı, Birinci ve İkinci Nameserver isimleri ve bu nameserver isimlerine bağlı ip adreslerini yazıp Nameserver Oluştur butonuna tıklıyoruz.

15- Artık ilk sitemizi oluşturabiliriz. Sol Menüde yer alan Websiteler sekmesi altında bulunan Website oluştur seçeneğine tıklayalım.

Yukarıda ekran resminde göründüğü gibi Paket seçimi, Sahiplik, Eposta, Php Sürümü ayarlarını doldurup, Ek özellikler sekmesi altında görünen DKIM Support ve open_basedir protection kutularını seçiyoruz. Buradaki SSL sekmesini seçmiyoruz. Çünkü SSL’yi eklemeyi başka bir sekme altından yapacağız.

16- Artık sitemizi test edebiliriz. Web tarayıcınıza eklediğiniz site alan adını yazıp CyberPanel Installed mesajına merhaba diyebiliriz.

17- Sitemizi başarıyla ekledik ve çalıştırdık. Artık alan adına Let’s Encrypt’in sağlamış olduğu SSL sertifikasını ekleyebiliriz. Ayrıca Let’s Encrypt tarafından sağlanan SSL sertifikasının süresi bitmeden CyberPanel tarafından otomatik olarak uzatılacaktır.

Sol  menüde SSL sekmesi altında bulunan SSL Yönetimi seçeneğini seçiyoruz. Web sitemizi seçip Issue SSL butonuna tıklıyoruz.

Hemen arkasından yine SSL sekmesi altında bulunan diğer seçenek Alanadı SSL seçeneğini seçiyoruz. Web sitemizi seçip Issue SSL butonuna tıklıyoruz.

18- Alan adımıza SSL sertifikasını bağladığımıza göre sitemize örnek bir web sitesi kurabiliriz. Hadi birlikte bu siteye OpenLiteSpeed destekli bir wordpress site kuralım.
CyberPanel’de 20 saniye gibi kısa bir sürede wordpress site kurabilmeniz mümkün hemde OpenLiteSpeed eklentisi ile birlikte. Bunun için web tarayıcınıza aşağıdaki adresi yazmanız yeterli.

https://alanadınız:8090/websites/alanadınız/wordpressInstall

Örnek verecek olursak ben adresi şu şekilde yazarak kuruluma başladım;

https://beysehir.org:8090/websites/beysehir.org/wordpressInstall

Blog Title : Blog Başlığınız, Login User : Yönetici Kullanıcı adınız, Login Password : Yönetici Şifreniz, Eposta : E-posta Adresiniz ve Dizin Boş bırakın (Herhangi bir klasör altına kurmak istemiyorsanız klasör ismi yazınız) bilgileri dolduruyoruz ve Install Now butonuna tıklıyoruz. WordPress sitemiz 20 saniyede hazır!

alanadınız.com/wp-admin

adresinden wordpress yönetici konsoluna girebilir. Plugins sekmesi altından Litespeed Cache modülünün otomatik olarak kurulduğunu ve aktif edildiğini görebilirsiniz.

19- WordPress sitemizi kurduk, Litespeed Cache modülümüzü de kurduk ama gerçekten Litespeed cache özelliği aktif mi? Hadi gelin sunucumuz üzerinden kontrol edelim.

Putty ile sunucunuza root erişimi yapın ve ekrana alttaki komutu yazıp entere basın.

curl siteadresiniz.com –head

Ekran resminde ben burada örnek verdiğim domain için bir test yaptım. X-LiteSpeed-Cache: hit çıktısını gördüğünüzde LiteSpeed Cache özelliğinin sitenizde sorunsuz bir şekilde çalıştığını anlayabilirsiniz.

Bu yazımda sizlerle Centos 7 üzerine CyberPanel kurduk, CyberPanelde Nameserver oluşturduk, İlk sitemizi ekledik ve alan adımıza SSL sertifikası tanımladık. Son olarak eklediğimiz ilk sitemize 20 saniyede wordpress kurduk ve LiteSpeed Cache özelliğini aktif etmiş olduk. Umarım CyberPanel kurulumu konusunda sizlere yardımcı olabilmişimdir. CyberPanel içerisinde site ve sunucunuz da yapabileceğiniz bir çok özel ve ayrıntılı ayarlar mevcut. Bu ayarların ne olduğunu ve nasıl aktif edileceğini araştırarak öğrenebilirsiniz ya da benim bunlarla ilgili bir yazı yazmamı bekleyebilirsiniz 🙂 Karar sizin.

 

6 YORUMLAR

 1. Mrb
  Emeklerinize saglik..Bi sorum olucakdi..Cpanel deki gibi actigimiz website icin kendine ait control panel ayarlari nasil oluyor?

  Ornegin;http://cpanel.com:2283 bunun gibi adres veremiyormuyuz usere kendi paneline girmek icin? Orda veritabani,mysql vs.vs. ayarlarini kendi yapacak..

  Kolay gelsin..

 2. Tesekkurler yanitiniz icin, ama ben reseller degilde normal web sayfasi olan userler icin sormustum.. Mesela sponsor hosting olmak gibi. Hosting destegi verdigim kisiler icin. r10 daki gibi..
  Kolay gelsin..

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen adınızı buraya yazın