Hashtag Nedir?

Başlangıcı Twitter uygulaması ile olan ama gün geçtikçe sosyal medya uygulamalarının hemen hemen hepsinde kullanılan hashtagler, belirlenen sözcükler ya da söz öbeklerinin başına “#” Diaz simgesi getirilerek belirli bir konuyu öne çıkarmak, ayrıştırmak ve diğer kullanıcılarla etkileşimde bulunmak amacı ile yazılan anahtar sözcüklerdir.

Hashtag Neden Kullanılır?

Hashtag’lar Sosyal medya kullanıcısının paylaştığı içerik ya da içeriklerin diğer kullanıcılar ile hızlı bir şekilde etkileşime geçmesini, paylaştığı içeriklerin daha fazla kullanıcıya ulaşmasını ve paylaşım içeriğinde ki konuya dikkat çekmek amacı için kullanılır.

Hashtag Nasıl Kullanılır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi sizin belirlediğiniz sözcüklerin veya sosyal medya ortamlarında en çok kullanılan sözcüklerin başına “#” diaz simgesi getirilerek kullanılır.

Örneğin : #twitter #instagram #alper #alperperi #alperperidotcom #iyibayramlar #SeniSeviyorum #23NisanUlusalEgemenlikveÇocukBayramı #hashtagpro #turkcehashtagpro

Örneklerde de göstermiş olduğum gibi hashtagler bir sözcük ve söz öbeklerinin aralarında boşluk vermeden yazmak suretiyle kullanılabiliyor.

Belirli bir grup veya kurumsal bir firma ile iletişime geçerken;
Örneğin: #trtspor Sizce Galatasaray bu senede şampiyon olabilir mi?
#Trtspor hashtagi ile Trt Spor programına göndermek istediğiniz mesaj.

Örneğin: #Galatasaray 5. Yıldızı ne zaman takarız?
#Galatasaray hashtagi ile Galatasaray spor kulübüne veya Galatasaray taraftarları ile etkileşime geçebilmek için yazdığımız mesajımız gibi.

Son günlerde hashtaglerin kullanımının fazla olması sebebi ile firmalar hashtagleri pazarlama amacı ile kullanmaktadır. Örneğin: #Vestel yazdığınızda vestel markasına ait ürün gruplarına, ürünlerin fiyatlarına, özelliklerine, müşteri hizmetlerine hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Hashtag Kullanımın En Kolay Yolu; Türkçe HashTag Pro Uygulaması

Android kullanıcıları için yaptığım bu uygulama ile Türk instagram ve diğer sosyal medya araçları kullanıcılarının en sık kullandığı, en popüler hashtaglar’ı bulabilirsiniz. Instagram, Facebook, Twitter v.b. uygulamalarından paylaştığınız gönderilerinizi popüler hashtagler sayesinde daha çok kullanıcıya ulaştırabilir takipçi ve beğeni sayınızı arttırabilirsiniz.

Öncelikle uygulamayı Google Play Store üzerinden telefonumuza kuralım : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.turkce.hashtag&hl=tr_TR

  • Kategorilere ayrılmış onlarca konu içerisinden bize uygun olan kategoriyi belirleyelim.

    Hashtag Nedir?
    Hashtag Nedir?
  • Örneğin 2. & 3. Popüler Etiketler kategorisi altında bulunan hashtagleri “Kopyala” butonuna basarak kopyalayalım.
Hashtag
Hashtag
  • Paylaşım yapmak istediğimiz Twitter, Facebook, instagram v.b. uygulamayı açalım ve Paylaşım ekranında bulunan mesaj kutucuğunun üzerine parmağımızla hafifçe bastıralım ve  önümüze gelen menüden “Yapıştır” yazan yere dokunalım.

  • Sizin için en çok kullanılan popüler hashtagler ekranınıza otomatik olarak kopyalandı ve paylaşım için hazır. Hastag kullanımı işte bu kadar kolay!

Türkçe Hashtag Pro Gizlilik Politikası

Hashtag Kuralları Nelerdir?

– Çok uzun ve anlamsız sözcükler kullanılmamalıdır.
– “.” “&” gibi karakterlerden sonra yazılacak olan sözcükler etkileşim alanına dahil olmaz. Örneğin : #alperperi.com #Siyah&Beyaz
– İnstagram’da en fazla 30 hashtag kullanabilirsiniz.
– Paylaşılan içerik ile ilgili olmayan hashtagler kullanmayın. Etkileşimde bulunmak istediğiniz grubun ya da hedef kitlenizin hoşuna gitmeyebilir.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen adınızı buraya yazın