Centos WebPanel Php 7.x ioncube yükleme sorunu nasıl çözülür?

Centos Control WebPanel üzerinde ionCube ya da ionCube loader kütüphanesi nasıl kurulur konusu ile sizlerle birlikteyim. Öncelikle nedir bu ionCube? ne işe yarar kısaca ondan bahsetmek istiyorum.

ionCube nedir?

ionCube kütüphanesinin ilk versiyonu 2002 yılında oluşturuldu. PHP geliştiricileri için PHP programlama dilinde yazılmış yazılımların görüntülenmesini, düzenlenmesini ve lisanssız olarak çalıştırılmasını önlemek için geliştirilen bir şifreleme aracıdır. Kaynak kodunun ortadan kaldırılması yani görünmemesi, kodlamadan önce bayt kodunu (ionCube bytecode) derleme tekniğine dayanan bir araçtır şeklinde de tanımlanabilir.

ionCube loader nedir?

ionCube Loader, ionCube ile oluşturulmuş yani ionCube ile şifrelenmiş dosyaların çalışma zamanında okunmasını ve yürütülmesini yöneten araçtır. Şifrelenmiş dosyaların server üzerinde çalışabilmeleri için ionCube Loader kütüphanesinin kurulu olması gerekmektedir.

Kısaca ionCube ile şifrelenen php dosyalarını yine ionCube Loader kütüphanesi ile erişilebilir hale getiriyoruz.

ionCube ve ionCube benim ne işime yarar diyorsanız. Konuyu size kısaca özetlemek isterim. Destek verdiğim firmalardan bir tanesi ücretli bir php yazılımı satın almış. Centos WebPanel kurulu sunucuda bu yazılımı çalıştıramamışlar. ionCube kütüphanesi php sürümü üzerinde kurulu olmadığı için hata almışlar. Yazılımı satan firma lisanslama ve iletişim için kullanılan api kısmındaki kodlarını ionCube kullanarak şifrelemiş. Bu yazılımı kullanabilmek için php kütüphaneleri içerisinde ionCube’nin ve ionCube Loaderin kurulu olması gerekiyor.

ionCube Kurulumunu Yapalım

ionCube kütüphanesi php sürümü derlemesi içerisinde aslında mevcut bizim yapmamız gereken kütüphaneyi çalışır hale getirmek.

Centos Webpanel yönetici sayfasındaki, PHP Settings (1) menü başlığı altından PHP Addons (2) sekmesine tıklayın. Açılan sayfada Install IonCube Loader başlığının hemen sağında bulunan INSTALL butonuna tıklayın.


Şimdi PHP-FPM selector kullanarak ionCube’yi aktif edelim. Centos Webpanel yönetici sayfasına girin, PHP Settings (1) menü başlığı altından PHP-FPM Selector (NEW) (2) sekmesine (Bu sekmenin çalışabilir durumda olması için CwpPro kullanıcısı olmanız gerekir yani cwp’yi lisanslı olarak kullanmanız gerekiyor) tıklayın.

yukarıda ekran resminde gösterdiğim gibi yeşil tik ile gösterilen php sürümleri mevcut server üzerinde çalışan php sürümleridir. Hangi php sürümünde ionCube’yi aktif edeceksiniz o sürümün sağ kısmında bulunan (3) “Select Options” sekmesine giriyoruz.
Açılan sayfada önümüze php derlemesi üzerinden çalışan kütüphaneler, uzantılar v.b. özelliklerin tamamını görebiliyoruz. Buradan ioncube kütüphanesini işaretleyip son olarak Save Custom Configuration butonuna tıklayın.

son olarak terminal üzerinden httpd servisini yeniden başlatalım.

service httpd restart

Şimdi ionCube loader kütüphanesinin sorunsuz bir şekilde çalışması gerekiyor. Peki çalıştı mı? Ben denediğimde çalışmamıştı eğer sizde çalıştı ise şanlısınız.

Eğer ionCube Loader sizde de çalışmadı ise;

Öncelikle terminal üzerinden

php -v

komutu ile php sürümüne bakınız.

Bu şekilde bir çıktı ile karşılaşıyorsanız ionCube kütüphanesini yükleme sorunu yaşıyorsunuz demektir.

php -v
Failed loading /usr/local/ioncube/ioncube_loader_lin_7.4.so:  /usr/local/ioncube/ioncube_loader_lin_7.4.so: cannot open shared object file: No such file or directory
PHP 7.4.19 (cli) (built: May 29 2020 21:40:16) ( NTS )
Copyright (c) The PHP Group
Zend Engine v3.4.0, Copyright (c) Zend Technologies

Şimdi bu sorunu düzeltmek için yine terminal üzerinden

sh /scripts/update_ioncube
service httpd restart

update_ioncube shellscript dosyasını çalıştırıp, httpd servisini yeniden başlatıyoruz.
Tekrar php-v komutu ile yeniden derleme sürümünü kontrol ediyoruz.

Ekran çıktısında da göründüğü gibi ionCube ve ionCube PHP Loader sürümlerini görebiliyoruz. Bu da ionCube ve ionCube Loader’in serverimiz üzerinde sorunsuz bir şekilde çalıştığını gösteriyor.

Umarım ionCube konusunda sizlere faydalı olabilmişimdir. Sağlıcakla kalın…

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen adınızı buraya yazın